Pierwsze objawy ciąży – jak potwierdzić ciąże?

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas w życiu kobiety. Choć są pewne charakterystyczne symptomy wskazujące na ciąże, u każdej z nas początek może wyglądać zupełnie inaczej. Zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży? Już w pierwszych tygodniach obserwuje się typowe objawy, które mogą sugerować, że w niej jesteś. Jakie to objawy i kiedy mogą się pojawić? Wrócę więc na chwilę wspomnieniem do tego czasu i opiszę, jak mniej więcej u mnie wyglądały początki. Może to być pomocne, jeśli jesteś tak zagubiona, jak ja na początku. 

Pierwsze objawy ciąży – pierwsza wizyta u ginekologa, aby stwierdzić ciążę

Na początek należy podkreślić, to co wspomniałam powyżej, że nie każda kobieta będzie obserwowała u siebie te same objawy ciąży. Twoja kolejna ciąża może także różnić się objawami od poprzedniej. Najbardziej oczywistym symptomem jest brak miesiączki. To ten moment, który skłania większość kobiet do wykonania testu ciążowego, choć nie zawsze oznacza on ciąże. U mnie był to pierwszy objaw – oprócz tego czułam się jeszcze bardzo dobrze 😉 Słynne nudności i inne podobne symptomy wystąpiły u mnie nieco później. Czas wystąpienia charakterystycznych nudności i uczucia zmęczenia to zazwyczaj okres między 4 a 9 tygodniem po zapłodnieniu, jednak zazwyczaj ustępują one około 13 tygodnia ciąży. I u mnie się to sprawdziło, w okolicy 12 tygodnia nudności ustąpiły, wrócił też apetyt. Z utęsknieniem czekałam na pojawiający się na horyzoncie “złoty” drugi trymestr. A teraz do brzegu. Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Jak ją w takim razie potwierdzić, od razu biec na USG?

Jak potwierdzić ciążę? Kiedy udać się do lekarza?

Pierwszym sposobem, po który sięga większość kobiet, jest test ciążowy, który możesz wykonać w warunkach domowych. Można go dostać w aptekach, czy drogeriach, a jego wiarygodność zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 95-99 procent. Jeśli wykonałaś test,czy nawet kilka i widzisz dwie kreski to po pierwsze gratulacje! Po drugie teraz czas na zaplanowanie wizyty u lekarza. Zastanawiasz się kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? Badania należy wykonać najlepiej przed 10 tygodniem ciąży. Podczas wizyty u lekarza zostanie Ci prawdopodobnie zlecone badanie krwi na potwierdzenie ciąży w celu oznaczenia ilości hCG wydzielanego już 48 godzin po zapłodnieniu oraz komplet innych badań z krwi, m.in. morfologia, czy tarczyca oraz badanie USG, które należy wykonać przed 10 tygodniem ciąży. Zostanie założona również karta ciąży.

Pierwsze badanie USG wczesnej ciąży

Pierwsze badanie USG najlepiej wykonać przed 10 tygodniem ciąży, nie wcześniej niż ok. 6 tygodnia, ponieważ badanie to potwierdza ostatecznie obecność zarodka w Twojej macicy. To podczas pierwszego USG można też usłyszeć pierwszy raz bicie serca.

Wiele kobiet zastanawia się jakie badanie na potwierdzenie ciąży będzie najlepsze. Kiedy zaobserwujesz u siebie typowe objawy i będziesz miała podstawy, by podejrzewać, że jesteś w ciąży, wykonaj w pierwszej kolejności wykonać w domu test ciążowy oraz oznaczenie hormonu hCG z krwi, a pierwsze USG pozwali ostatecznie upewnić się, że jesteś w ciąży.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.