Impreza dla maluszka i rodziców. Co to jest baby shower?

Baby shower to popularna amerykańska tradycja, która polega na zorganizowaniu przyjęcia dla dziecka i mamy z okazji zbliżających się narodzin maluszka. Zazwyczaj uczestniczą w niej kobiety, choć nie jest to ścisła reguła. My tę regułę właśnie przełamaliśmy. U nas baby shower odbyło się bardziej w formie imprezki rodzinnej i spotkania w gronie najbliższych – uczestniczyli zarówno mężczyźni (bracia, mężowie przyjaciółek itp.), jak i kobiety (siostry, przyjaciółki, żony braci itp.).

Baby shower to  radosne oczekiwanie na narodzenie dziecka i świętowanie niezwykłego czasu, jaki wkrótce czeka przyszłą mamę. Przyjęcie dla przyszłej mamy zazwyczaj ma kolorystyczny motyw przewodni, związany z płcią dzidziusia – niebieska dla chłopców i różowa dla dziewczynek – u był ten drugi motyw. Na baby shower często pojawiają się słodkie przekąski, uczestnicy grają w specjalnie dedykowane zabawy, a goście przynoszą prezenty dla mamy i dziecka. Co kupić na baby shower? Opowiem, jak to było u mnie, może kogoś to zainspiruje. Ale zacznijmy od początku, skoro już wiemy, co to jest baby shower, to kiedy się je organizuje?

Kiedy zorganizować baby shower?

Impreza tradycyjnie powinna być zorganizowana, kiedy znamy płeć dziecka i brzuszek jest już dość dobrze widoczny. Powinien być też to czas, kiedy przyszła mama czuje się na tyle dobrze, że ma energię na spotkanie z bliskimi. Zazwyczaj jest to jeszcze kilka ostatnich tygodni przed porodem. Taka impreza nie trwa bardzo długo, by nie przeciążać kobiety i dziecka – zwykle ze 3 godzinki. Przyjęcie baby shower może być okazją do niepowtarzalnej sesji zdjęciowej, która będzie ważną pamiątką w przyszłości. Obecność bliskich i przyjaciół to forma wsparcia dla kobiety, która w ostatnich miesiącach ciąży może najbardziej tego potrzebować. Z mojej obserwacji wynika, że nie obowiązują ścisłe zasady, w kwestii kto organizuje baby shower. To może być siostra, przyjaciółka czy kuzynka przyszłej mamy, ale równie dobrze przyszła mama może zorganizować przyjęcie sama. Chodzi tu przecież o dobrą zabawę i wspólne spędzenie czasu. W przypadku, gdy przyszły tata również uczestniczy w przyjęciu, to on może wziąć na siebie część obowiązków, by ugościć znajomych, przyjaciół i rodzinę. Baby shower często organizuje się w domu, choć oczywiście można wynająć piękne miejsce specjalnie na ten cel, lub zlecić organizację zewnętrznej firmie. My postawiliśmy na Baby Shower w Molo Kids Cafe – kawiarnię stworzoną dla rodziców i dzieci. Wspaniała i serdeczna obsługa zadbała o to, żeby ten czas był wyjątkowy, a my dobrze się bawili razem z naszymi gośćmi. Zadbali o piękne dekoracje na baby shower, słodkie i słone przekąski, czy przeuroczy tort. Warszawskie mamy i przyszłe mamy – serdecznie polecam ?

Baby Shower w Molo Kids Cafe – tort

Podarunek dla mamy i dziecka – prezent na baby shower

Skoro wiemy już, co to jest baby shower, kiedy oraz kto go organizuje, możemy przejść do prezentów! Fajnie zadbać o to, by prezent na baby shower zawierał coś, co będzie przydatne dla małego dziecka, ale i ucieszy młodą mamę, która z pewnością powinna w tym wymagającym czasie pomyśleć także o sobie. Podarunkiem dla bobasa mogą być dobrej jakości ciuszki, kocyk, rożek, wanienka, czy nawet tort z pieluszek! Ciekawym i uroczym pomysłem są też spersonalizowane akcesoria, które zawierają imię maluszka, np. zawieszki do smoczka. Warto wybrać coś, co oprócz estetycznego wyglądu, będzie użyteczne, bo po narodzinach dziecka to będzie największą zaletą. Z kolei prezent dla przyszłej mamy powinien nawiązywać do tego, czym się interesuje lub co lubi. Mogą to być również uniwersalne akcesoria do relaksu, np. dobrej jakości kosmetyki, voucher na masaż dla kobiet w ciąży czy aromatyczne świece. Warto podpytać przyszłych rodziców, co z wyprawki już mają, a co potrzebują jeszcze skompletować – jak wiadomo ta lista jest długa i prawie nigdy się nie kończy ? Miłym akcentem jest też dołączenie kartki z życzeniami dla rodziców i maluszka.

Gry i zabawy na imprezie

Pomysłów na gry i zabawy na baby shower jest całkiem sporo. Możecie np. wspólnie obejrzeć zdjęcia z dzieciństwa przyszłych rodziców i zgadywać, do kogo dziecko będzie bardziej podobne. Gry na baby shower to też kalambury czy quizy, dotyczące dzieci, ale też tego, na ile znają się przyszli rodzice. Możecie odważyć się na spróbowanie słoiczków z jedzeniem dla dzieci i zgadywać smaki, a także wspólnie wymyślić i narysować bajkę dla dzieci, którą mama przeczyta szkrabowi, gdy trochę urośnie.

My postawiliśmy na 2 zabawy na baby shower. Pierwsza z nich na początek, tak na rozruszanie gości i trochę zapoznanie. Polegała na tym, że każdy dostał po karteczce, a zadanie polegało na tym, żeby napisać jakiś kultowy tekst z dzieciństwa w stylu „wkurzonej/typowej mamy”, np. „kiedy będzie obiad? Jak ziemniaki dojdą”. Jak się okazało, większość znało podobne teksty, a śmiechu przy odczytywaniu ich było co niemiara. Żeby podgrzać trochę atmosferę rywalizacji, powiedzieliśmy, że są przewidziane nagrody. Po wszystkim oznajmiliśmy, że każdy tekst biorący udział w zabawie jest zwycięski, a nagrodą jest voucher na opiekę nad naszą córą ?

Druga zabawa polegała na wylosowaniu karteczki – na każdej karteczce znajdowała się cyfra. Cyfry były wypisane od 1 do 18, a oznaczały numer urodzin. Zadanie polegało na przygotowaniu kartki urodzinowej na wskazane na karteczce urodziny. Kartki oczywiście zachowamy i przekażemy kolejną w odpowiednie urodziny – moim zdaniem fajna pamiątka ?

Tak naprawdę ważne, żeby na baby shower było dużo śmiechu i sympatyczna atmosfera, która sprawi, że ten dzień na długo zostanie w pamięci wszystkich gości!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.