Kraina Wielkich Jezior – Mazury – miejsce, do którego z chęcią wracam. Tym razem Galindia Iznota koło Mikołajek.

W tym roku zdecydowanie większość z nas na miejsce swojego urlopu wybiera wakacje w Polsce. Ja od lat wracam do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a dokładniej w moje ukochane miejsce – ośrodek zlokalizowany w Ruciane – Nida. W okolicy jest kilka atrakcji wartych odwiedzenia m.in. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, czy Leśniczówka w Praniu. Tym razem dzielę się miejscem, które odwiedziłam po raz pierwszy, a dokładnie Galindia – Iznota, urokliwe miejsce, które oferują moje ukochane  Mazury.

Kraina Tysiąca Jezior – Mazurski Eden

Mazury, bo o nich mowa, znajdują się w północno-wschodniej części Polski. Znajdziemy tutaj ponad 2 tysiące jezior, a każde z nich położone w niezwykle malowniczej scenerii. To miejsce na urlop najczęściej wybierają osoby lubiące żeglować, przez co często zapominamy się o innych atrakcjach znajdujących się w okolicy. Warto przypomnieć, że w tym miejscu mieściły się Niemieckie Kwatery w czasie II wojny światowej, które do dziś przyciągają badaczy tajemnic historii. Wędrując po Mazurach, możemy cofnąć się jeszcze bardziej w czasie. To tu znajdują się słynne pola Grunwaldu, na których zwyciężyły polsko-litewskie wojska w 1410 roku. Sięgając jeszcze dalej w przeszłość, w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, nad jeziorem Bełdany, przy trasie Mikołajki-Ruciane Nida, trafimy do historycznej krainy zwanej Galindia.

Historia bałtyjskiego plemienia – gród Galindów

Osada Galindia to miejsce, które zamieszkiwali Galindowie około V w. p.n.e. – XIII w. n.e. Mieszkali oni w chatach stawianych na palach wbijanych w mokrą i bagnistą ziemię. Na palach znajdowały się także ścieżki, po których omijali bardziej niebezpieczne odcinki bagien. Do ich głównych zajęć należało łowiectwo i zbieractwo, ale także handlowali z imperium rzymskim. Około VII w. część Galindów wyruszyła z Gotami w kierunku Morza Czarnego i Hiszpanii. Plemię ostatecznie wyginęło około XIII w. z rąk Jaćwingów lub podczas walki z plemieniem słowiańskim.

Poczuj klimat Plemienia Galindów

Obecnie na terenie historycznej krainy Galindia – Mazury znajduje się masa atrakcji, które pozwolą poczuć się nam jak za czasów Galindów. Liczne groty i pieczary, labirynt, lochy, krąg kamienny i polana obrzędów. W skansenie można obejrzeć chaty, w jakich mieszkało plemię i obejrzeć przedmioty ich codziennego użytku. Ciekawą i niecodzienną atrakcją są odgrywane scenki, w których zostają odtworzone obrzędy Galindów. Gród Galindów można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem za dodatkową opłatą. Jeśli będziemy chcieli poczuć się jak Galindowie, to przejdziemy obrzęd pasowania zakończony wręczeniem medalionu lub drewnianej maczugi. W Osadzie Galindia atrakcje ucieszą zarówno tych najmłodszych, jak i starszych gości. Dla naszego czworonoga nie lada atrakcją był inny czworonożny przyjaciel, zamieszkujący teren Galindii na co dzień. Na zdjęciu widać, jak bardzo nie mógł się nadziwić wielkości nowo poznanego kolegi ?

Niezapomniany pobyt w Galindii Iznota

Na terenie Grodu Galindów znajdują się obiekty hotelowe, w których można odpocząć po codziennych wycieczkach i zwiedzaniu pobliskich okolic. Pobyt w hotelu znajdującym się w lesie zanurzonym w ciszy, wśród bogatego piękna przyrody pozwoli nam odpocząć i odetchnąć od codziennego zgiełku. Spokój, śpiew ptaków i zachwycające widoki na Jezioro Bełdany pozwolą na bliski kontakt z naturą i na długo pozostaną w naszej pamięci. Wygodne pokoje z drewnianymi, wiklinowymi, kamiennymi, glinianymi i skórzanymi dodatkami wprowadzą nas w wyjątkowy klimat i zapewnią najwyższy komfort wypoczynku. Na terenie wioski istnieje również możliwość zorganizowania biesiady, a jej uczestnicy będą przebrani w historyczne stroje osadników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.