Mamerki – bunkry w lesie.

Mazury, kraina na północno-wschodnim krańcu Polski, większości z nas kojarzy się przede wszystkim z jeziorami i żeglarstwem. Każdy z nas kiedyś słyszał takie nazwy jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, jezioro Niegocin czy jezioro Śniardwy. Corocznie tysiące miłośników żeglarstwa i wypoczynku nad wodą, przyjeżdżają w te piękne tereny, by spędzić tutaj kilka dni z dala od miejskiego zgiełku. Osobiście spędzam tu przynajmniej kilka weekendów w okresie letnim. Uwielbiam połączenie lasów i wody, ale Mazury to nie tylko dziewicza przyroda. To także region o bardzo ciekawej i burzliwej historii. Możemy tutaj, w bardzo wielu miejscach, natrafić na pozostałości tamtych czasów. I tak dzisiaj zabiorę Was w warte odwiedzenia miejsce – bunkry na Mazurach Mamerki.

Mazury to nie tylko mekka żeglarstwa

Osadnictwo na terenach dzisiejszych Mazur pojawiło się już 15 tysięcy lat temu. Archeolodzy odkryli tutaj ślady kultury łużyckiej, dowody na osadnictwo Prabałtów a w późniejszym okresie różnych plemion germańskich. Większości z nas historia Krainy Wielkich Jezior kojarzy się z Krzyżakami, którzy pojawili się tutaj w XIII wieku. Do dziś znakomicie zachowało się wiele warowni krzyżackich, między innymi w Ostródzie, Reszlu czy Nidzicy.
Na Mazurach znajdziemy też wiele pamiątek po I i II wojnie światowej. Cmentarze wojenne, żołnierskie groby, miejsca potyczek. Różnego rodzaju budowle wojskowe jak choćby Twierdza Boyen w Giżycku, o zwiedzaniu której pojawi się wkrótce osobny wpis, bo jest to zdecydowanie kolejne miejsce warte odwiedzenia. Odnajdziemy tutaj także wiele bunkrów, czasem pojedynczych, dobrze ukrytych w krzakach, czasem całych zespołów żelbetowych konstrukcji.

Tajemnice II wojny światowej rozrzucone po okolicy

Słońce, jeziora i żaglówki to nie wszystko, co nam oferują Mazury. Atrakcje rozsiane są po całej krainie. Wiele historycznych ciekawostek dotyczących II wojny światowej ukrytych jest wśród mazurskich lasów. Znajdziecie tutaj cmentarze, na których pochowano żołnierzy, którzy zginęli podczas potyczek wojennych. To tutaj znajduje się tajna kwatera Adolfa Hitlera, czyli tak zwany Wilczy Szaniec. Tutaj także znajduje się całkowicie zachowany kompleks bunkrów, który latach 1940-1944 stanowił Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych, czyli Mamerki bunkry.

Mamerki – bunkry w lesie

Na potrzeby prowadzenia wojny ze Związkiem Radzieckim, Niemcy zbudowali kompleks bunkrów i budynków, ukrytych w lasach we wsi Mamerki. Miejscowość położona jest nad Kanałem Mazurskim, kilka kilometrów od Węgorzewa, 25 kilometrów od Giżycka. Niedaleko znajduje się także Kętrzyn i Gierłoż.
Pośród lasów, w 1940 roku zbudowano kompleks około 250 budynków, w tym 30 żelbetowych schronów. Obiekty zamieszkiwało ponad 1500 żołnierzy, w tym wielu ważnych generałów i feldmarszałków. Budynki uległy zniszczeniu, ale schrony zachowały się w całości i są to najlepiej zachowane bunkry na Mazurach. Mamerki są ukryte w lesie, dlatego najłatwiej dostaniecie się tu samochodem. Na miejscu czeka oczywiście parking.

Mamerki – zwiedzanie tego miejsca zaczynamy od zwiedzania podziemnego tunelu. Tu od razu uwaga dla właścicieli czworonogów – obiekt można zwiedzać z psami ?

Następnie kierujemy się ścieżką przez las w kierunku Muzeum, gdzie czeka na nas Bursztynowa Komnata i najwyższa w okolicy wieża widokowa. Pozostała część, w tym Bunkry Giganty oddalone są o ok. 300 metrów – można podjechać tam autem.

Bursztynowa Komnata i Muzeum

Na terenie kompleksu znajduje się także Muzeum II Wojny Światowej. Ponieważ znajdował się tutaj sztab dowodzący walkami na froncie wschodnim, przygotowane ekspozycje dotyczą przede wszystkim bitwy pod Stalingradem i bitwy pod Kurskiem. Obie te bitwy zostały przedstawione w formie makiet oraz udokumentowane w postaci zdjęć. W muzeum można także zwiedzić replikę wnętrza U-Boota oraz obejrzeć jak wyglądała rakieta V2.

 

Historia zaginionej Bursztynowej Komnaty rozpala wyobraźnie historyków i poszukiwaczy skarbów. W latach 2016-2017 prowadzono bardzo intensywne poszukiwania komnaty na terenie Mamerek. Nic nie znaleziono, ale postanowiono, że na terenie obiektu powstanie replika zaginionej komnaty. Specjalistyczna pracownia wykonała pomieszczenie, które z wielką dokładnością oddaje wygląd Bursztynowej Komnaty.

Inne atrakcje

Bunkry nie są jedyną atrakcją, jaką oferują Mamerki. Wieża widokowa jest jedną z nich. Po wejściu na 38-metrowej wysokości konstrukcję możemy podziwiać panoramę okolicy i piękny widok na jezioro Mamry. Wieża zbudowana jest z ażurowych elementów, dlatego wejście na nią może dla niektórych być dużym wyzwaniem.

Co jeszcze oferują Mazury? Atrakcje, które również spodobają się najmłodszym, czekają w Galindii! Galindia – Mazury – chodźcie zobaczyć, co to za ciekawe miejsce ?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.