Mazury – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć. Tym razem Giżycko – atrakcje turystyczne, które oferuje stolica żeglarstwa.

 Jest gdzieś taki cud natury, to Mazury, to Mazury. Tu najczystsze w świecie wody, tak przydatne dla urody, tutaj ładniej szumią drzewa, tutaj piękniej ptak zaśpiewa’’ – te słowa poetki Haliny Ludwikowskiej idealnie opisują Krainę Tysiąca Jezior.  Za to właśnie uwielbiam to miejsce – lasy, jeziora, spokój. Można tutaj korzystać z wielu uroków tej krainy – napawać swój wzrok pięknem sosnowych lasów i oddychać świeżym powietrzem.

Giżycko – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Dzisiaj jednak nie tylko o lasach. Zabiorę Was do Giżycka, nazywanego żeglarską stolicą. Dlaczego stolica? Ponieważ położona jest w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowość Giżycko, atrakcje turystyczne posiada dla każdego. Będąc w Giżycku, na pewno warta uwagi jest twierdza Boyen, a piękny krajobraz na jezioro oferuje wzgórze świętego Brunona. Nie sposób ominąć również słynnego molo ?

 

Giżycko atrakcje – twierdza Boyen

Twierdza Boyen jest wyjątkową budowlą. Jest to twierdza zbudowana w kształcie gwiazdy, dająca schron armii liczącej około 3000 żołnierzy. Jej głównym zadaniem była defensywa. Mianowicie twierdza broniła dostępu na teren państwa pruskiego. Budowla została wniesiona na polecenie króla Fryderyka Wilhelma IV. Obecnie teren twierdzy został udostępniony do zwiedzania – wraz z przewodnikiem można zobaczyć większość budowli. Zwiedzać można również na własną rękę, a także to, o czym wspominam zawsze, czyli można zwiedzać z psami! Na terenie twierdzy zostały wyznaczone także ścieżki turystyczne, natomiast w koszarach znajdujących się przy Bramie Giżyckiej można zwiedzić Muzeum Twierdzy Boyen. Interesującą atrakcją w twierdzy są również rekonstrukcje historyczne. Warto również wybrać się na coroczną imprezę „Święto Twierdzy Boyen”, gdzie możemy zobaczyć defiladę historyczną, jarmark z regionaliami, jak również obejrzeć największą w Polsce inscenizację historyczną “Bój o Twierdzę Boyen”.

 

Giżycko – Wzgórze św. Brunona

Wzgórze świętego Brunona to miejsce pełne historii. Na jego czubku stoi krzyż upamiętniający misję chrystianizacyjną świętego Brunona. Krzyż został wniesiony w 1910 roku. Święty Brunon urodził się w Niemczech, na zamku w Kwerfucie. W 998 roku przyjął śluby zakonne. Od 1005 roku przebywał w Polsce. Święty Brunon wędrował po Europie, od Rzymu po Ruś, gdzie rozsławiał nazwę państwa piastowskiego – Polonia. Zginął z rąk pogan nad jeziorem Niegocin dnia 9 marca 1009 roku. Dziś, wiele osób przybywa na wzgórze, aby doświadczyć łask i pomocy świętego Brunona w trakcie ciężkich chwil i zmagań z trudnościami, jakie przynosi życie. Do wzgórza prowadzi malownicza ścieżka rowerowa, która sąsiaduje z innymi atrakcjami turystycznymi w Giżycku m.in. mostem obrotowym w Giżycku, plażą miejską, czy molo w Giżycku.

 

Giżycko – mazurskie molo

Jak już wcześniej wspominałam, nie tylko Sopot posiada sławne, ponadczasowe molo. Posiada je również Giżycko – molo w Giżycku powstało już w 1970 roku. Możemy z niego oglądać piękne zachody słońca, podziwiać miejscowość Niegocin, port oraz ujście kanału giżyckiego. Latem na jeziorze możemy zaobserwować jachty motorowe oraz żaglówki, dzięki którym można poczuć, co to znaczy prawdziwy mazurski klimat.

Mazury są opisywane jako jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Trudno się z tym nie zgodzić. Jest to miejsce różnorodne. Każdy, z odwiedzających znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.