Egipt – wakacje w dobie pandemii. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Jeśli chcemy spędzić wakacje w ciepłym i słonecznym kraju, wypoczywając na plaży czy nurkując, a oprócz tego chcielibyśmy pozwiedzać i zobaczyć piękne budowle i zabytki, Egipt – wakacje tutaj będą idealnym celem podróży. To niezwykle popularne miejsce spędzania wakacji wśród polskich turystów.
Egipt to państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Graniczy z Palestyną i Izraelem na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.

Wybierając się na wakacje w marcu 2021, szukaliśmy kierunku, gdzie przede wszystkim będzie ciepło – chcieliśmy się trochę wygrzać po ciągnącej się w nieskończoność zimie i trochę zmienić klimat, po kwarantannie, którą już zdążyliśmy odbyć.

Druga sprawa to kierunek, gdzie raczej bez problemu można było się wtedy wybrać – z minimalną ilością obostrzeń itp. Postawiliśmy więc na Egipt – All Inclusive. Wycieczkę kupiliśmy z biura Coral Travel – mieli ofertę, że kupując wycieczkę, dorzucają w gratisie test na lotnisku w Egipcie, który na wlocie do tego kraju był wtedy wymagany. Chwilę wcześniej mieli jeszcze lepszą ofertę, bo dodatkowo był też sponsorowany przez nich test przy powrocie do Polski, żeby uniknąć kwarantanny ?

Egipt – koronawirus – jak wyglądały obostrzenia?

Oprócz wspomnianego wyżej obowiązkowego testu na lotnisku właściwie obostrzeń dla turystów brak ? (sytuacja na marzec 2021). Turystów bardzo mało zarówno w hotelach, jak i na wycieczkach. A jeśli o hotele chodzi, my wybraliśmy Titanic Palace. Na terenie hotelu można było chodzić bez maseczek (obsługa je nosiła), posiłki funkcjonowały normalnie – bary były otwarte i można było samemu nakładać jedzenie. Na mieście też maseczek nikt nie nosił, jedynie jadąc na wycieczkę, jeśli na ulicy trafił się randomowy „posterunek” policji, trzeba było przy nim założyć maseczkę – my zabraliśmy przyłbice, które spotkały się z dużym zainteresowaniem 😀

Wycieczki odbywały się normlanie, my skorzystaliśmy z Egipt – wycieczki po polsku – wycieczki Hurghada od Sylwii i Mohameda, i byliśmy zadowoleni, ale o tym za chwilę ?

Co może zaoferować Egipt?

Egipt słynie z rozległych, piaszczystych plaż, które są długie na wiele kilometrów, co sprzyja zarówno uprawianiu sportów wodnych, jak i długim spacerom. Wysoka temperatura w nadmorskich miejscowościach nie jest mocno odczuwalna ze względu na wiatr. Luksusowe egipskie hotele zapewniają spędzanie wakacji  w doskonałych warunkach. W nadmorskich miejscowościach znajduje się również wiele restauracji, barów oraz dyskotek.

Egipt to idealny cel wycieczki dla fanów nurkowania. W Morzu Czerwonym o niezwykle czystej wodzie podziwiać można piękne i niezwykle barwne rafy koralowe.
Jeśli lubimy zwiedzać i szukamy miejsca, w którym można podziwiać rzeźby czy arcydzieła architektoniczne, Egipt będzie doskonałym miejscem na wakacje. Egipt oferuje liczne zabytki łączące w sobie dziedzictwo różnych kultur (np. piramidy, chrześcijańskie świątynie, meczety).
Wybierając się na wakacje do Egiptu, należy mieć ważny paszport.

Egipt wakacje

Jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, polecam skorzystać z Ubera, który tam działa. Nie trzeba wtedy, na każdym kroku targować się o kilka dolarów ?
Tę cenną informację sprzedał nam Mohamed podczas wieczornej wycieczki po Hurghadzie, którą bardzo polecamy. Sylwia i Mohamed zabrali nas w miejsca, do których pewnie nie trafilibyśmy podczas zwykłego citytouru, a co najfajniejsze oboje mówią po polsku! Jednym z ciekawszych miejsc był m.in. lokalny bazarek, gdzie kupiliśmy przepyszne truskawki, herbatkę z hibiskusa, przyprawy i to w cenach dla prawdziwych Egipcjan.

Skorzystaliśmy również z moto marine quad safari i rejsu na wyspę Orange. Wyspa nie bez powodu nazywana egipskimi Karaibami – piękny turkus wody, instagramowa huśtawka i leżak do zdjęć, parasole, pufy. Nasza wycieczka obejmowała 2 przystanki na snurkowanie i ok. 2 godziny relaksu na plaży Orange Bay. Co tu dużo mówić, lepiej zobaczyć fotki i zobaczyć, jak tam jest rajsko!

El Gouna

El Gouna to luksusowe miasteczko w Egipcie. To niezwykle ekskluzywny kurort stworzony na wzór Wenecji, czyli w formie archipelagu sztucznych wysp, które rozdzielone są kanałami, a połączone ze sobą mostami. Bogata oferta All Inclusive oraz piękne plaże, morze i rafy koralowe co roku przyciągają mnóstwo turystów. Bardzo zaciekawiło nas to miasteczko, postanowiliśmy więc je odwiedzić. Złapaliśmy Ubera spod hotelu i w ok. 30 min byliśmy na miejscu ? Zwiedzanie rozpoczęliśmy od El Gouna Marina – ale zanim kierowca mógł nas tam podrzucić, na wjeździe do miasteczka musieliśmy zaliczyć kontrolę. Strażnicy sprawdzają każdego wjeżdżającego i wyjeżdzającego. Przed otwarciem szlabanu sprawdził nasze paszporty i zapytał o cel podróży do El Gouna.

Po przejściu się wdłuż mariny udaliśmy się do El Gouna Down Town. Można poczuć się tu naprawdę europejsko. Co ciekawe, nie spotkasz tu naganiaczy na każdym kroku. W Hurgadzie wystawiając nos poza hotel, od razu ktoś podchodzi do Ciebie i oferuje Ci albo taxi, albo pamiątki. Tutaj naganiaczy brak ?

Po spacerze udaliśmy się w poszukiwaniu knajpki, gdzie moglibyśmy się na chwilę zatrzymać i coś zjeść. Wybraliśmy LA PLAYA, klimatyczną knajpkę z widokiem na wodę. Jedzonko było bardzo smaczne, a obsługa bardzo miła – o zachodzie słońca od wody trochę wiało, więc bez pytania dostaliśmy kocyki do nakrycia się ?

Hurghada – gdzie na zakupy – Cleopatra Bazar

Huraghada to istny raj dla miłośników zakupów. Chcąc zrobić większe zakupy i zaopatrzyć się w pamiątki dla siebie oraz bliskich, szczególnie warto udać się do Cleopatra Bazar – miejsce to polecił nam Mohamed, kiedy pytaliśmy go podczas zwiedzania Hurghady, gdzie najlepiej kupić pamiątki, bo na każdym kroku ktoś nawołuje, a wchodząc do każdego sklepiku, trzeba negocjować, bo zaczynają od ceny x3. Jest to sieć sklepów na terenie miasta, gdzie można kupić niemal wszystko: pamiątki, shishe, papirusy, breloczki, ręczniki z egipskiej bawełny, galanterię skórzaną, koszulki, bluzy, biżuterię czy olejki. Co więcej, ceny w tych sklepach są naprawdę niskie, a zakupy można robić w komfortowy sposób, nie musząc przeciskać się przez tłumy turystów. Oczywiście obowiązują tam fixed prices, nie ma więc mowy o targowaniu się, ceny znamy od razu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.