Kazimierz Dolny – atrakcje, wąwozy, rynek.

Kazimierz Dolny jest miastem położonym nad Wisłą, w województwie lubelskim. W roku 2019 liczba mieszkańców wynosiła 2530 osób. Miejscowość posiada urokliwe położenie oraz bogatą historię sięgającą XI wieku.

Doskonały punkt wypadowy na nawet jednodniową wycieczkę z Warszawy – dojedziemy tam w niecałe 2 godziny. Samo zwiedzanie miasta z jego atrakcjami też nie powinno nam zająć więcej niż kilka h.

Miejscowość, mimo tego iż nie zalicza się do największych, to przez swoją interesującą historię posiada szereg zabytków, które przyciągają tajemniczością oraz znakiem czasu. Kazimierz Dolny atrakcje posiada różnorodne – i dla miłośników historii oraz dla kochających przyrodę.

Kazimierz Dolny rynek

Od czego zacząć zwiedzanie? Kazimierz Dolny – rynek.

Centralnym punktem miasta jest średniowieczny rynek, który pod wpływem zmieniających się czasów również ulegał przemianom, z drewnianych zabudowań przechodził do renesansowych kamienic. Obszar rynku wyodrębnia się na dwie części: starsza, znajduje się przy kościele farnym,  oraz nowsza, jest większa i położona niżej. Dookoła czeka na nas mnóstwo restauracji i kawiarni, warto przysiąść na chwilę i poobserwować tętniący życiem plac. Nie można pominąć również zakupu tradycyjnego „koguta” na jednym ze straganików ?

Kazimierz Dolny – Wąwóz Korzeniowy

Cechą charakterystyczną Kazimiera Dolnego są dość głębokie lessowe wąwozy, które tworzą malowniczą sieć pieszych wędrówek wokół miasta. Wąwóz Korzeniowy inaczej „Korzeniowy Dół” to jeden z bardziej znanych z kazimierskich wąwozów. Na jego długości 400 metrów są ściany z których wystają powyginane w przeróżny sposób korzenie drzew, które tworzą bajkowy klimat. Wąwóz nie jest trudny do przejścia, jednak po deszczu warto mieć wygodne buty, żeby się nie ślizgać. Atrakcja znajduje się na otwartym powietrzu, więc bez problemu możemy spacerować tędy z psem.

Kazimierz Dolny Wąwóz Korzeniowy
Kazimierz Dolny Wąwóz Korzeniowy

Inne kazimierskie wąwozy to m.in: Plebanka, Małachowskiego, na Niezabitowskich, oraz Norowy Dół.

Kazimierz Dolny – Góra Trzech Krzyży

Kolejnym punktem, gdzie można docenić piękne widoki jest Góra Trzech Krzyży, z której możliwy jest widok na panoramę Rynku oraz na stare miasto. Wejście na Górę raczej nie stanowi problemu, ma ona wysokość 190 m n.p.m. – mi udało się tam wdrapać w lecie w dość zaawansowanej ciąży ? Samo wejście jest dość przyjemne,  na górę prowadzą schodki z barierkami po obu stronach. Wejście na górę jest płatne, opłata pobierana jest na szczycie.

Kazimierz Dolny wejście na Górę Trzech Krzyży
Kazimierz Dolny Góra Trzech Krzyży
Kazimierz Dolny Góra Trzech Krzyży

Kazimierz Dolny – cmentarz żydowski pośród buków i ściana płaczu

Cmentarz żydowski w Czerniawach w Kazimierzu Dolnym powstał w 1851 roku. Został też całkowicie zdewastowany na początku II wojny światowej. Kazimierscy Żydzi zmuszeni zostali przez niemieckich okupantów do wyrywania zabytkowych macew, czyli płyt nagrobnych, a następnie wybrukowania nimi terenów wokół Klasztoru oo. Reformatorów, w którym podczas wojny mieściło się więzienie i siedziba Gestapo. Napisy i polichromie na macewach miały być ścierane i skuwane, ale Antoni Michalak wpadł na pomysł, jak przynajmniej w części uratować nagrobki. W latach 80-tych ubiegłego wieku zaczęto wydobywać nagrobki, cześć z nich zachowała się w dobrym stanie, dzięki czemu z odzyskanych macew na cmentarzu w Czerniawach zbudowano pomnik wzorowany na jerozolimskiej ścianie płaczu. Ściana płaczu w Kazimierzu Dolnym pęka po środku, pękniecie ma symbolizować los polskich i kazimierskich Żydów. Zgodnie z obowiązującym na cmentarzach żydowskich podziałem na część męską i kobiecą, po lewej stronie pęknięcia umieszczono nagrobki kobiet, zaś po prawej nagrobki mężczyzn. Nagrobki znajdują się po obu stronach ściany. Jeśli wybieracie się do Kazimierza, spróbujcie dotrzeć do tego miejsca.

Kazimierz Dolny Cmentarz Żydowski

Nasza wycieczka obejmowała te 4 główne punkty w Kazimierzu Dolnym. Natomiast to nie wszystko, bo kolejny dzień weekendu spędzaliśmy w równie urokliwym Lublinie – trasa z Kazimierza Dolnego do Lublina to niecała godzinka, więc śmiało można połączyć weekendowe zwiedzanie obu miast ?

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.