Wczasy na Cyprze północnym praktycznie. Czy warto się wybrać? Co trzeba wiedzieć?

Wczasy na Cyprze Północny all inclusive

W natłoku pracy i obowiązków udało się wygospodarować kilka dni sierpniowego urlopu. Postanowiliśmy złapać szybkiego „lasta”, żeby oderwać się trochę od codzienności, zrelaksować przy basenie, ale też coś zobaczyć. Po przejrzeniu kilku ofert padło na wyspę Afrodyty – Cypr 🙂  Poniżej kilka informacji, które mogą okazać się przydatne, wybierając się na wycieczkę na Cypr.

Cypr Północny wakacje i wczasy

Jak się jednak okazało Cypr, Cyprowi nierówny 😉 Większość biur podróży oferuje wycieczki na „Cypr Północny”, dlatego rezerwując wakacje, warto pamiętać, że Cypr jest nieoficjalnie podzielony na 2 części – południową „grecką” oraz północną „turecką” i tak, w środku państwa znajduje się granica. Z tego też względu, większość wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biura podróży jest właśnie na Cypr Północny. Byliśmy bardzo zawiedzeni tym faktem, dlatego postanowiliśmy wypożyczyć auto, żeby pojechać na południową część, ale jak się szybko okazało to wcale nie takie proste.

Dlaczego? Chociażby dlatego, że auto wypożyczone w części północnej nie będzie miało permission do przekroczenia granicy na południe ☹

Fakt, że Cypr jest tak podzielony budzi na pewno pytanie-czy trzeba zabrać ze sobą na Cypr Północny paszport? Nie jest wymagany, wystarczy dowód osobisty 🙂

Waluta w północnej części Cypru

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając się na tę część wyspy? Cypr Północny – waluta to głównie lira turecka. W większości większych lokali czy sklepów można płacić w lirach lub euro, ale np. w lokalnych busach przyjmują jedynie liry, więc warto się w nią zaopatrzyć.

Cypr Północny busy

Jeśli chodzi właśnie o lokalne busy, bardzo łatwo je złapać spacerując po prostu wzdłuż głównej ulicy. Wystarczy machnąć ręką, a kierowca zjedzie na pobocze, by Cię zabrać. Często sami widząc przechodniów idących wzdłuż ulicy, po prostu trąbią, by upewnić się, że nie chcesz złapać transportu. UWAGA! Upewnij się, że bus jedzie w kierunku, w którym chcesz podążać, bo ruch na Cyprze jest lewostronny 😉

Cypr Północny gniazdka elektryczne

Gniazdka elektryczne – to kolejna rzecz, którą warto wiedzieć przed wyjazdem – inne gniazdka elektryczne niż w Polsce. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni adapter (pewnie w niektórych kurortach można taki kupić lub wypożyczyć na recepcji), ponieważ ciężko dopasować gniazdko do ładowarki do telefonu, a ładowarka do laptopa zupełnie nie wejdzie.

Cypr pogoda

Na koniec słowo o pogodzie. Mówi się, że Cypr szczyci się 330 dniami słonecznymi w roku i wygląda na to, że to prawda. My wypoczywaliśmy 5 dni na początku sierpnia i było naprawdę gorąco! Każdego dnia temperatura była ok. 36 stopni i bezchmurne niebo. Momentami ciężko było wytrzymać nawet nad basenem, bo robiła się piekielna patelnia, wtedy zdecydowanie polecam udać się nad morze – bryza przynosi orzeźwienie, a kąpiel w ciepłym morzu jest naprawdę przyjemna!

Czy warto odwiedzić Cypr Północny?

Ps. Mimo tego, że byliśmy na Cyprze „tureckim” przy plaży w pobliżu Alsancak (wioska obok Kyrenii) udało nam się znaleźć typowo cypryjsko-grecką tawernę 😉 Pycha!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.