Rok 2020 był szalony i nie należał do łatwych dla wszystkich – z powodu pandemii, a dla nas szczególnie przez przygotowania do ślubu i wesela w tym całym zamieszaniu. Myślami wracam do września 2020 – kto by pomyślał, że za chwilę to już rok odkąd zawrzeliśmy małżeństwo i zostaliśmy mężem i żoną! Zbliża się już kolejny sezon ślubny, dlatego postanowiłam spisać kilka informacji dla wszystkich, którzy zastanawiają się, co to jest ślub konkordatowy, kto może go wziąć i jakie są wymagane dokumenty. Jeszcze niedawno sami w natłoku wszystkich obowiązków i przygotowań szukaliśmy niezbędnych informacji i zapisywaliśmy, co mamy jeszcze do zrobienia krok po kroku, może więc okazać się to dla Was przydatne. Z tego miejsca też chciałam powiedzieć, że kibicuję wszystkim przyszłym oraz tegorocznym Parom Młodym, trzymam kciuki, żeby Wasz piękny dzień się przede wszystkim odbył i żeby był po prostu najpiękniejszy! Tu szczególnie trzymam kciuki za ślub i wesele bliskie mojemu sercu, a mianowicie mojej ubiegłorocznej świadkowej – w tym roku role się odwracają i to ja będę pełnić tę szczególną funkcję! ?
Ślub konkordatowy – jak zawrzeć związek małżeński
Dawniej wierzące pary musiały brać dwa śluby- ślub cywilny i ślub kościelny. Teraz wystarczy jeden- ślub konkordatowy. Jest to połączenie tych dwóch rodzajów ślubów w jeden. Oznacza to, że para staje się małżonkami w myśl prawa polskiego oraz kościoła katolickiego. Kto może wziąć taki ślub? Jakie są potrzebne dokumenty? Przedstawiam ślub konkordatowy krok po kroku!
Kto może wziąć ślub konkordatowy?
Ślub konkordatowy mogą wziąć osoby pełnoletnie, które nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej, nie są rodzeństwem oraz nie występuje między nimi relacja powinowactwa. Są to identyczne warunki, jak te, które musimy spełnić, decydując się na ślub cywilny.
Ślub konkordatowy- wymagane dokumenty
Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (USC) do ślubu konkordatowego jest niezbędne. Jest to dokument, który jest najważniejszy, ponieważ potwierdza on, że nie ma przeciwwskazań do ślubu. Potrzebne również będzie świadectwo chrztu i bierzmowania przyszłych małżonków. Jeśli ślub odbywa się w parafii jednego z narzeczonych, to dokumenty te będzie musiała dostarczyć tylko druga osoba. Przed ślubem konkordatowym należy również odbyć nauki przedmałżeńskie oraz uczestniczyć w zajęciach w poradni rodzinnej. Należy to potwierdzić zaświadczeniem, które również trzeba złożyć w parafii, w której odbędzie się ślub. Potrzebne również będzie zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi, jeśli jedno z Was lub oboje jesteście z innej parafii. Do tego 1- 2 miesiące przed wielkim dniem ksiądz sporządza protokół ślubny. W dniu ślubu powinniście dostarczyć proboszczowi jeszcze zaświadczenie o odbytych spowiedziach.
Ślub konkordatowy krok po kroku
Aby wziąć ślub konkordatowy należy pamiętać o załatwieniu kilku spraw. Nie można ich pominąć, a w tak stresującym czasie, jak planowanie wesela łatwo można o czymś zapomnieć. Pomocna będzie lista wszystkich spraw do załatwienia przed ślubem konkordatowym:
- Wizyta w kancelarii parafii- około 12 miesięcy przed ślubem powinniście zgłosić się do proboszcza parafii, w której chcielibyście wstąpić w związek małżeński. Musicie mieć wtedy przy sobie dokumenty tożsamości. Warto także zabrać już ze sobą świadectwa chrztu i bierzmowania. Przed wizytą u proboszcza powinniście mieć już ustaloną przybliżoną datę ślubu.
- Nauki przedmałżeńskie oraz wizyta w poradni rodzinnej- możecie to załatwić wcześniej lub później. Wybór należy do Was, ale lepiej nie zostawiać sobie tego na kilka tygodni przed ślubem- lista obowiązków przedślubnych i tak będzie wtedy już długa.
- Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego- najwcześniej możecie się tam udać 3 miesiące przed ślubem, ponieważ tyle będą ważne zaświadczenia z USC. Tam również zabierzcie ze sobą dokumenty tożsamości. W urzędzie musicie uiścić opłatę skarbową za ślub konkordatowy. Możecie to zrobić w kasie USC lub wcześniej przelewem. Na wizycie jednak musicie mieć potwierdzenie uiszczenia tej opłaty. Pamiętacie, że opłatę wpłacacie na konto urzędu, który znajduje się w tej samej miejscowości, co parafia, w której się pobierzecie.
- Kolejna wizyta w kancelarii parafialnej- na tej wizycie musicie dostarczyć proboszczowi wszystkie brakujące dokumenty- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzające, że możecie zawrzeć związek małżeński, zaświadczenia potwierdzające odbycie nauk przedmałżeńskich oraz wizytę w poradni rodzinnej oraz zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi, jeśli jest konieczne.
- Wizyta w kancelarii parafialnej w dniu ślubu- przed zawarciem związku małżeńskiego musicie dostarczyć proboszczowi zaświadczenie o odbytych spowiedziach. Na tę wizytę muszą udać się z Wami także świadkowie, którzy muszą okazać proboszczowi dokumenty tożsamości.
Przyszli małżonkowie, czas przygotowań może być trudny i męczący ze względu na ilość spraw, których trzeba dopilnować. W Waszym ważnym dniu niczym się już nie przejmujcie, wszystko jest w rękach innych osób, a Wy bawcie się najlepiej! ?
Zostaw komentarz