Będziesz świadkową na ślubie? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć. Jakie są obowiązki świadkowej na ślubie i weselu?

Rola świadkowej jest bardzo ważna, przez co może okazać się stresująca. Aby uniknąć niekomfortowej sytuacji i wpadki, warto wiedzieć, jakie zadania i obowiązki należy wypełnić. To właśnie świadkowa jest wsparciem i pomocą panny młodej, powinna więc wykazać się niezawodnością. Został mi dokładnie tydzień do pełnienia tej ważnej funkcji, postanowiłam więc spisać kilka porad dotyczących tej istotnej w artykule poniżej. Może dla którejś z Was okażą się pomocne, a dla mnie to też swego rodzaju ściąga i przypomnienie, o czym pamiętać ?

Świadkowanie na ślubie

Bycie świadkową na ślubie to ważna rola, która z pewnością jest marzeniem wielu kobiet. Jest to wyróżnienie, na które mogą liczyć najbliższe sercu panny młodej kobiety. Ślub jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu, ogromnym przywilejem jest móc pełnić w nim ważną rolę. Organizacja ślubu i wesela to trudne i wymagające zadanie, do którego realizacji państwo młodzi potrzebują zaufanych osób, czyli świadków. Zarówno świadkowa, jak i świadek mają określone zadania i powinni służyć pomocą i radą nie tylko podczas organizacji uroczystości i zabawy weselnej, ale także w czasie ich trwania. Wsparcie tych osób jest istotne dla przyszłych małżonków, z pewnością wszystko, co związane ze ślubem i weselem byłoby dużo trudniejsze do zorganizowania, gdyby nie pomoc świadków.

Zadania i obowiązki

Ślub i wesele to stresujące chwile nie tylko dla pary młodej, ale także dla świadków. Warto jednak zachować spokój i dokładnie przemyśleć, jakie są obowiązki świadkowej. Dzięki temu będziesz mogła postępować sprawnie, a to z pewnością pomoże przyszłej pannie młodej. Będzie miała świadomość, że wybrała odpowiednią osobę, która jest prawdziwym wsparciem. Właśnie dlatego powstał ten poradnik świadkowej w formie artykułu – dla mnie to też okazja na sporządzenie checklisty, o czym jeszcze pamiętać w tym ważnym dniu ?

Świadkowa musi zacząć działać jeszcze przed ślubem. Jej pomoc w organizacji wydarzenia jest wsparciem dla młodych. Zadania świadkowej przed ślubem i weselem warto określić wraz z panną młodą. Najczęściej w ich zakres wchodzi doradztwo w kwestii wyboru sukni, wsparcie organizacji wesela oraz zaplanowanie wieczoru panieńskiego – to ostatnie już za nami, jeśli to zadanie jeszcze przed Tobą Droga Świadkowo, zapraszam po garść inspiracji do wpisu pomysły na wieczór panieński.

Oto najważniejsze obowiązki świadkowej na ślubie:

  • Przebywanie zawsze w pobliżu panny młodej – świadkowa musi być zawsze w pogotowiu, zarówno na ślubie, jak i podczas zabawy weselnej. Ten dzień, mimo iż tak długo i rzetelnie przygotowywany, może przynieść wiele niespodzianek. Zadaniem świadkowej jest pomoc w ich skutecznym rozwiązaniu.
  • Welon, tren i bukiet ślubny – uwaga świadkowej powinna się na nich skupiać. To właśnie najczęściej ona poprawia welon, niesie tren czy wyręcza pannę młodą z trzymania bukietu kwiatów w odpowiednich momentach, takich jak składanie przysięgi małżeńskiej.
  • Podpisanie protokołu – to oczywiście jeden z najważniejszych obowiązków, o którym nie można zapomnieć. Przygotuj więc dowód osobisty, aby móc poświadczyć o zawarciu związku małżeńskiego.
  • Prezenty – para młoda przyjmuje je zazwyczaj po wyjściu z urzędu, czy kościoła. Świadkowa wraz ze świadkiem towarzyszą młodym w tej chwili i odbierają od młodych podarunki.

Również na weselu trzeba wykazać się wsparciem i pomocą. Oto najważniejsze obowiązki świadkowej na weselu:

  • Dbanie o komfort i prezencję panny młodej – ta kategoria jest bardzo szeroka. Świadkowa musi czuwać nad tym, aby panna młoda czuła się dobrze i wyglądała pięknie. Rozmazany makijaż, zawinięty róg welonu? Takie sytuacje nie mogą pozostać bez reakcji świadkowej. Ważne jest także wsparcie podczas korzystania z toalety. Jeśli suknia jest długa, z pewnością panna młoda będzie potrzebowała pomocy swojej świadkowej.
  • Niezbędnik świadkowej – warto go przy sobie posiadać. Powinny znaleźć się w nim rzeczy takie jak plastry, nicie i igły oraz środki przeciwbólowe. Już podczas przygotować warto mieć ze sobą kilka pierdół w kosmetyczce, które mogą okazać się przydatne, jak cążki, pilniczek, dodatkowa wsuwka.
  • Dbanie o dobrą zabawę – świadkowa wraz ze świadkiem muszą pozostawać czujni przez całą zabawę weselną. Parkiet jest pusty? Warto zachęcić gości do tańca. Dobra świadkowa reaguje na podobne sytuacje, rozmawia z gośćmi i dba o to, aby wspomnienia z tego dnia były pozytywne.
  • Pomoc gościom – w zależności od organizacji wesela, potrzeby gości mogą być różne. Świadkowa może pomóc znaleźć miejsca, wskazać toaletę czy miejsce, w którym można palić
  • Pomoc w oczepinach – niektóre zadania wymagają zaangażowania świadków. Warto również brać udział w oczepinach, aby zachęcić innych do uczestnictwa i sprawić przyjemność młodym.

Nie stresuj się – będzie dobrze

Może wydawać się, że pełnienie roli świadkowej jest trudne i uniemożliwia zabawę weselną. Warto nie myśleć o tym w tak pesymistyczny sposób, a cieszyć się, że panna młoda wybrała właśnie Ciebie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja oraz znajomość tego, co powinna robić świadkowa. Dzięki temu można uniknąć stresu i dobrze się bawić, ale jednocześnie zadbać o pannę młodą oraz gości weselnych. Warto pamiętać o tym, że poza świadkową jest jeszcze świadek. Powinni oni ze sobą współpracować, co pozwoli na zorganizowanie naprawdę pięknego ślubu i udanej zabawy weselnej – u mnie na szczęście pomocnikiem i świadkiem będzie mój brat, więc myślę, że bez problemu się dogadamy w kwestii obowiązków ?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.