Czy trzeba zapisać się do szpitala na poród?

Poród to piękna, ale i bardzo stresująca chwila w życiu kobiety. Wydanie na świat nowego życia przepełnione jest wachlarzem emocji. W obecnych czasach kobiety coraz częściej starają się przygotować do porodu. Zwiększa to poczucie kontroli i bezpieczeństwa, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w końcowym etapie ciąży. Podczas planowania ważny jest wybór szpitala do którego uda się rodząca kobieta. Czy trzeba zapisać się do szpitala na poród? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Jak przygotować się do porodu w szpitalu? Co gdy zacznie się akcja porodowa?

Planowanie porodu dobrze jest rozpocząć już pod koniec drugiego trymestru ciąży. Wiele kobiet z tym zwleka, jednak należy pamiętać, że planowana data porodu jest jedynie orientacyjna. Za dziecko urodzone w terminie uznaje się takie, które przyszło na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży. W niektórych sytuacjach poród może rozpocząć się nawet wcześniej, dlatego lepiej przygotować się do niego wcześniej. Zatem jak należy przygotować się do porodu? Oto kilka ważnych wskazówek.

  1. Sprawdź szpitale w najbliższej okolicy, przeczytaj opinie i zasięgnij rzetelnych informacji z oficjalnej strony szpitala i fundacji np. Fundacja Rodzić po ludzku,
  2. Spakuj torbę zgodnie z wymaganiami zawartymi na stronie szpitala,
  3. Skompletuj wszystkie wymagane wyniki badań oraz kartę ciąży do jednej teczki, którą weźmiesz ze sobą do szpitala,
  4. Stwórz plan porodu. Gotowe wzorce dostępne są w Internecie i na stronach fundacji.

Czy trzeba zapisać się do szpitala na poród?

Odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przebiega ciążą. Inaczej bowiem traktowane są ciążę fizjologiczne, czyli takie, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka, od ciąż powikłanych lub takich, których rozwiązanie planowane jest poprzez wykonanie cesarskiego cięcia. Poniżej zostały opisane wszystkie trzy przypadki.

Ciąża fizjologiczna – poród naturalny

Wiele kobiet ma wątpliwości jak przebiega przyjęcie do szpitala podczas porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i planowany jest poród siłami natury to nie ma konieczności zapisywania się do szpitala na poród. Kobieta u której rozpocznie się regularna akcja skurczowa powinna udać się do wybranego przez siebie szpitala i tam zostanie ona przyjęta. Nie potrzebuje w tym celu skierowania. Zdarza się jednak, że w wybranym przez pacjentkę szpitalu może aktualnie nie być wolnych miejsc. Lekarz z izby przyjęć jest zobowiązany do znalezienia wolnego miejsca w innym szpitalu. Transport kobiety również będzie zorganizowany przez szpital. Jeżeli jednak akcja porodowa jest już mocno rozwinięta, to kobieta nie musi obawiać się, że nie zostanie przyjęta. W takiej sytuacji ciężarna zostaje skierowana od razu na trakt porodowy. 

Ciąże patologiczne – stopień referencyjności

Sytuacja wygląda inaczej z ciążami powikłanymi, czyli takimi podczas których występują określone czynniki ryzyka (np. cukrzyca, stan przedrzucawkowy). Kobieta, której ciąża nie przebiega w sposób fizjologiczny, zazwyczaj kierowana jest przez swojego lekarza prowadzącego na oddział patologii ciąży. Otrzymuje od niego skierowanie z którym powinna udać się do wybranego przez siebie szpitala. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na stopień referencyjności szpitala. Istnieje podział na 3 stopnie referencyjności. Im placówka posiada wyższy stopień, tym bardziej specjalistyczną opieką może otoczyć kobietę i dziecko. Jeżeli stopień referencyjności, w którym kobieta urodzi dziecko, będzie niski, a stan zdrowia dziecka będzie tego wymagał (np. dziecko przedwcześnie urodzone z bardzo małą masą urodzeniową) to dziecko zostanie przetransportowane do szpitala o wyższym stopniu referencyjności. . Kobieta na podstawie skierowania zostaje przyjęta na oddział i tam zostaje objęta kompleksową opieką specjalistów. 

Poród poprzez cesarskie cięcie

Poród poprzez cesarskie cięcie wykonywany jest wyłącznie ze wskazań medycznych. Jeżeli już podczas ciąży wiadomo, że konieczne będzie rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie, to kobieta otrzyma odpowiednie skierowanie do szpitala wystawione przez swojego lekarza prowadzącego. Ciężarna po otrzymaniu takiego dokumentu powinna skontaktować się z wybranym przez siebie szpitalem. Każda placówka posiada nieco inne procedury. W jednym szpitalu istnieje możliwość zapisania się na poród telefonicznie, a w drugim może być konieczne stawienie się osobiście. Podczas takiej wizyty odbywa się badanie lekarskie oraz konsultacja anastezjologiczna. Wyznaczony zostaje dzień porodu oraz omówiony z kobietą cały przebieg operacji.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

Placówki szpitalne dostępne w najbliższej okolicy mogą bardzo się różnić pod względem praktyk porodowych. Jeżeli kobiecie zależy na ciągłej obecności bliskiej osoby to warto dowiedzieć się o dostępność pokoju rodzinnego. Jedną z ważniejszych kwestii jest także dostęp do znieczulenia. Nie każdy szpital może zagwarantować dostęp do znieczuleń zewnątrzoponowych, warto jest więc wziąć tą kwestię pod uwagę. Na stronach fundacji można sprawdzić statystyki szpitala np. ile porodów zakończyło się nacięciem krocza, czy respektowany był plan porodu, czy była możliwość przyjęcia pozycja wertykalnych oraz czy personel dołożył wszelkich starań, aby kobieta poczuła się odpowiednio zaopiekowana po porodzie. Planowanie oraz odpowiednie przygotowanie może uspokoić ciężarną kobietę. Świadomość swoich praw ogranicza ryzyko wystąpienia nadużyć i dodaje pewności siebie w tym trudnym dla przyszłej mamy momencie. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.