Ciąża… Niezwykły czas w życiu kobiety. Jak i kiedy powiedzieć o ciąży?

Kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie upragnione, różowe kreski cały świat zostaje wywrócony do góry nogami. I to niezależnie od tego, czy ciąża była planowana i z utęsknieniem wyczekiwana, czy też jest to dla nas całkowite zaskoczenie. W naszym życiu pojawi się ktoś wyjątkowy. Ukochane maleństwo. To od tego, jak będziemy o siebie dbały na etapie ciąży, w dużej mierze zależy zdrowie i rozwój mającego wkrótce przyjść na świat maleństwa. W tym niezwykłym czasie warto zadbać o zdrowy i higieniczny styl życia, właściwą i pełnowartościową dietę, unikanie stresów oraz odpowiednią ilość snu na dobę. Swoją radością i szczęściem przyszli rodzice pragną podzielić się z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną.

To słowem bajkowego wstępu. I tym samym tym wpisem otworzę zapewne cykl wpisów parentingowych – co wcześniej się tutaj nie pojawiało, ponieważ sporo już się dzieje i będzie jeszcze się działo w tym temacie ? Całkiem niedawno to my mogliśmy podzielić się tą radosną nowiną z rodziną i przyjaciółki, i na początku sami zastanawialiśmy się, kiedy i jak przekazać wiadomość? Czy od razu skakać z radości i wysyłać na Messengerze zdjęcia testu ciążowego, a może zaczekać do pierwszego USG? Czy może dopiero koniec pierwszego trymestru będzie odpowiedni?

To wszystko zależy oczywiście Drodzy Przyszli Rodzice od Was samych i tego, jak Wy się z tym czujecie ! ? Jeśli jednak ktoś również przechodzi właśnie te rozterki, zapraszam do lektury poniżej, dzielę się przemyśleniami.

Kiedy można informować o ciąży najbliższe otoczenie?

Z pewnością niejedna przyszła młoda mama zadaje sobie pytania typu – kiedy powiedzieć o ciąży? Na takie pytania właściwie nie ma gotowych odpowiedzi. Kwestia tego, kiedy oraz jak powiedzieć o ciąży to sprawa indywidualna każdej ciężarnej kobiety.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że o ciąży nie powinno się informować swojego otoczenia już na bardzo wczesnym jej etapie. Pierwsze tygodnie to czas, w którym istnieje zwiększone ryzyko poronienia. Dlatego tak mawiały nasze mamy oraz babcie – z informacją o odmiennym, błogosławionym stanie powinnyśmy zaczekać, aż do momentu zakończenia pierwszego trymestru ciąży.

Oczywiście wcześniej niż rodziców, dziadków oraz najlepsze przyjaciółki, czy też pracodawcę – o ciąży poinformować powinnyśmy swojego partnera. Jak powiedzieć o ciąży mężowi? Tego typu pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam. Pragną sprawić, aby było to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie. Świetnym pomysłem na przekazanie takiej informacji jest wręczenie swojemu partnerowi eleganckiego pudełeczka przewiązanego kokardą oraz umieszczenie w nim niemowlęcego smoczka, maleńkich bucików, czy też testu ciążowego z wynikiem pozytywnym. Przyszły tata z pewnością nie zapomni tej chwili do końca życia.

U nas było trochę inaczej, ponieważ planowaliśmy ciążę i spodziewaliśmy się, że może to być właśnie ten moment. Co prawda byliśmy zaraz po powrocie z wakacji zza granicy, więc sama zmiana klimatu mogła być czynnikiem, który opóźniał pojawienie się miesiączki. Przeczuwaliśmy jednak, że to właśnie ten czas ? Mało tego, musiałam nawet wysłać męża po test ciążowy do apteki, ponieważ sama byłam w tym czasie na kwarantannie (uprzedzając komentarze mąż był zwolniony z kwarantanny, ponieważ był w niekrótkim czasie ozdrowieńcem). Więc na wynik testu oczekiwaliśmy wspólnie ?

Jak w oryginalny sposób informować o ciąży najbliższe otoczenie?

Jak powiedzieć o ciąży pomysły – to dylemat wielu przyszłych mam. Na stronach internetowych oraz blogach parentingowych możemy znaleźć wiele ciekawych inspiracji na to, jak powiedzieć o ciąży w fajny sposób. Zanim poinformowaliśmy rodziców, sama przeszukiwałam Internet w poszukiwaniu inspiracji.

Z całą pewnością jedno z największych wyzwań to temat, jak powiedzieć o ciąży rodzicom. Zwłaszcza jeżeli zostaną oni dziadkami po raz pierwszy. Warto z tej okazji przygotować np. miły rodzinny wieczór z dobrą kolacją. Możemy powiedzieć to wprost lub też wręczyć przyszłym dziadkom oprawione w ramkę zdjęcie z badania ultrasonograficznego.
Taki moment warto jest uwiecznić na zdjęciu lub video. Niecodziennie informujemy rodziców o tym, że wkrótce zostaną dziadkami. U nas mniej więcej tak to wyglądało. Zbiegało się to w czasie z okresem świąt wielkanocnych, był to więc czas rodzinnych spotkań przy stole. Miałam za sobą już pierwsze USG, więc wkleiliśmy kopię tych zdjęć do kartki z gratulacjami o zostaniu dziadkami ?

Dzielenie się informacją o ciąży z przyjaciółkami, przyjaciółmi oraz współpracownikami to o wiele mniej stresujące przeżycie. Warto jednak pomyśleć o czymś zabawnym i nietypowym na tę okoliczność. Młoda mama może na przykład pojawić się w pracy w uroczym t- shircie z nadrukiem słodkiego bobasa na brzuszku, lub też innym, który będzie wyraźnie wskazywał na jej odmienny stan.

Najtrudniejszym z wyzwań może okazać się poinformowanie o ciąży szefa. Oczywiście informacja ta nie powinna wiązać się z niepotrzebnym stresem oraz obawą o to, jak przełożony na takie wieści zareaguje.
Ciąża to stan fizjologiczny, a nie choroba, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyszła mama tak jak do tej pory pełniła swoje obowiązki zawodowe i realizowała się na tej właśnie płaszczyźnie.  Obecnie coraz więcej świeżo upieczonych, młodych mam bardzo szybko wraca do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, chcąc być właśnie aktywne zawodowo.

A jak to wyglądało u Was Drogie Mamy i Tatusiowe? Jak przekazaliście wieści najbliższym lub jak sami zostaliście poinformowani? ?

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.